Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

 

 Diskuzní fórum / Hydraulika, řízení, brzdy / Elektrická parkovací brzda / C5 III
|< < 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 22 > >|
26.03.2018 17:57 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143270
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
RimmerCZ napsal(a):
Zrovna kolecko do planetove prevodovky mi prijde, ze by melo celkem vydrzet pokud je to vec co se netoci porad. Navic se to da vytisknout ze silonu. Ono ABS moc oteruvzdorne neni, PLA je tvrde ale zas nedava teploty. PET by bylo asi lepsi, ale porad se da tisknout jak rikam z nylonu, nebo i z polykarbonatu. Na netu je spousta videi, kde borci testujou silu vytistenych planetovych prevodovek a neco to utahne/unese, takze zase takove maslo to neni. Asi tisknout tensi vrstvu a vyssi teplotu pro lepsi spojeni mezi vrstvama (a bez ventilatoru).


No ono to má sílu a krouák sakra velkej a je to takové ,,chatrné" na to co to má dělat a dělá - na to že to má zastavit auto a to i za jízdy (tam to tedy funguje trochu jinak) tak bych čekal že to udělají bytelnější a ějakým způsobem to upravovat - upravovat ?? já nepatřím k těm co strkaj rypák do bezpečnostních prvků - asi proto že už jsem viděl pár průserů a hlavně když si to uděláte sami je topoloviční průser než když to udělám já jako se živností. A přidělávat si problém ??? to si díky živnosti nemůžu(neměl bych) ani na svém natož pro zákazníky.

26.03.2018 18:26 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143290
c5vyskov
Město: Vyškov, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 612
99 Poslat soukromou zprávu
PATaMAT napsal(a):
myslím, že tady ten kousek s ozubením - .link. by šel na NC vyrobit z kusu "silonu" ertacetalu, ertalonu .... pokud bude 3d model, není problém to stopkou z toho udělat, nebo rovnou z duralu ... myslím že zrovna tady je to jednoduchý kus co do výroby CNC, že tisk je tady zbytečně komplikovaný. Pro tiskárnu to musí mít taky data, tak to poslat na NC ...

To ozubení by stejně nešlo vyrobit až k hraně, muselo by se udělat zvl᚝ ozubené kolečko a zvl᚝ kotouč a sešroubovat je. No a pak na to ani není potřeba CNC, stačí obyčejná frézka...
Spíš je problém, že když se zpevní tohle, tak příště se vysype jiný díl. Měl by tam být koncový spínač, aby to nešlo natvrdo na doraz, nebo nějaká spojka co by se protočila.

26.03.2018 18:40 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143291
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
podle me je to na CNC dost male ...i na 3D je to male vuci pevnosti...
ono tam koncovy spinac jako takovy mechanicky neni ,ale je tam proudovy spinac
pokud lana chodi a nejsou zarezle je vse ok...jakmile ale zareznou je konec

26.03.2018 21:22 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143356
tomio
Město: Zlín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 85
99 Poslat soukromou zprávu
No ono je to z plastu z nějakého důvodu. Jak soustava ozubených koleček v pohonu, tak plastový doraz na konci lanka. Jak se něco podělá (buď přidřené lanko, nebo problém na třmenu), tak to odnesou tyto plastové prvky.

V případě plastového dorazu lanka (když špatně chodí ramínko na třmenu) je to sranda, v případě přidření lanka a okousání ozubených koleček je to průser. Pořád ale menší průser, než kdyby ten mechanismus byl z kovu. Nebo myslíte, že to takto udělali jen aby z nás mohli tahat peníze? (taky možnost).

Jinak v tom ruském odkazu je i postup výměny lanek.

Domácí 3D tisk je v tomto případě dobrý akorát pro to, abych si ověřil, že daná součástka je dobře navržena. Pokud by byl prototyp v pořádku, tisk by se zadal firmě, která s tím má zkušenosti a dělá takto průmyslové věci. Nemyslím si, že by dobře zvládnutý 3D tisk nesnesl srovnání s výliskem

26.03.2018 21:26 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143360
PATaMAT
Město: Brno, Auto: Citroën C5 II 2.0HDi 16v Exclusive BreakPočet příspěvků: 1294

U??vate? Poslat soukromou zprávu
c5vyskov napsal(a):
To ozubení by stejně nešlo vyrobit až k hraně, muselo by se udělat zvl᚝ ozubené kolečko a zvl᚝ kotouč a sešroubovat je. No a pak na to ani není potřeba CNC, stačí obyčejná frézka...

Já vidím jak je to na obrázku puvodní ohlodané, tak ty zuby nezapadají až na konec, tam by klidně mohlo být plynulé vyjetí a radius.... a když to bude dělat malá tenká stopka, udělá to skoro do konce

a malé na CNC ???

CNC nejsou jen megastroje .. zrovna nedávno mi dělal na cnc soustruhu podložky z teflonu do konců tenkých trubek na C5, je to cca díra 3,5 síla 1,5mm a venek průměr 7 mm ...

27.03.2018 08:06 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143434
tomio
Město: Zlín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 85
99 Poslat soukromou zprávu
S novějšími CNC zkušenosti nemám, ale připadá mi to jako utopie..toto vyrobit na CNCčku. Průměr té kulaté základny je cca 3-4cm? Jak to vyfrézuje stoupání toho ozubeného kolečka? Nějakou jehlovou frézkou? Zajímavé.

V rychlosti jsem nastřelil zhruba proporce toho "kolečka" a dal to nasimulovat do "sliceru". Výška vrstvy 0.1mm, 100procentní výplň. Při průměru spodní kulaté základny cca 4cm by to tisklo asi hodinu, 4m struny 1.75mm. Večer to zkusím vytlačit..jen tak pro srandu.

Přílohy:
ozub.jpg ( 371414b ) -

27.03.2018 09:02 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143447
c5vyskov
Město: Vyškov, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 612
99 Poslat soukromou zprávu
Kuželovou frézou by to šlo. Ale pořád mi připadá jednodušší to vyrobit na klasice ze dvou kusů.
Plastové je všechno kvůli ceně výroby. Kdyby šlo o pojistnou funkci, tak je všechno kovové a plastový se nechá jeden díl za pětikorunu. Takhle jde čistě o oje...., když samotné plastové díly neprodávají a za komplet chtějí 25000.
Ten proudový snímač má teda tak velké zpoždění, že zareaguje pozdě? Myslel jsem, že se to rozláme, když vypadne některé lano, strojek se roztočí, v otáčkách najede natvrdo na doraz a setrvačností motorku se ty převody rozlámou...

27.03.2018 10:45 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143464
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
S tím souhlasím a nemusí vypadnout lano ale stačí když se rozlomí doraz bovdenu (je ale divné že toto se mi stalo na šrotíku a jen padla pojistka) - tu rozšrotovanou klec převodovky ? - to pánovi prolezl bovden - zatáhla se ale nezabrzdila tak ho nenapadlo nic lepšího než jí tlačítkam podržet na druhý stupeň. Druhou co tu mám je že prolezl bovden přes doraz brzda se zatáhla a už neodbrzdila (vyhlásila chybu síly zatažení)- odbrzdil jsem přes diag a dopravili na dílnu - nepomohla ani kalibrace a ani dálková v citroenu(napíše provedeno ale chyba přetrvává = výměna za jinou ručku a OK) - dorazy byly samo dané nové.
Ta věc je prostě nevyspytatelná - lano jsem prodáal někomu na club a myslím že jemu to kvůli dorazu přetrhlo lano ?? = tři stejné příčiny - tři různé závady - asi jak kdo má štěstí

Dorazy jsem objednal a mám na skladě - jednou na šrotíka a 2x volné - jedny někdo po mně chtel ale neuložil jsem si kontak tak pokud to bude číst tak jen jednou volné.(cena těch dvou je necelé 200,- tak si myslím nemá cenu řešit jinak než origo)

27.03.2018 15:30 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143497
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
tomio napsal(a):
V rychlosti jsem nastřelil zhruba proporce toho "kolečka" a dal to nasimulovat do "sliceru". Výška vrstvy 0.1mm, 100procentní výplň. Při průměru spodní kulaté základny cca 4cm by to tisklo asi hodinu, 4m struny 1.75mm. Večer to zkusím vytlačit..jen tak pro srandu.


noo nejsem si jistej ale podle posledniho obrazku ,pokud neni extra zvetseny to nevytiskne moc dobre.

27.03.2018 21:16 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143588
tomio
Město: Zlín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 85
99 Poslat soukromou zprávu
autodiag napsal(a):
noo nejsem si jistej ale podle posledniho obrazku ,pokud neni extra zvetseny to nevytiskne moc dobre.

Ten poslední obrázek je simulace tras, které tryska projde. Výsledný výtisk může vypadat jinak, záleží na nastavení teploty trysky (hotend), množství struny, kterou přes trysku ženeš (koeficient posuvu extruderu) a chlazení. Čím víc chladíš, tím mᚠpřesnější výsledek, ale horší propojení vrstev.
První tisk se povedl tak na půl. Ozubené kolo je velice slušné. Zuby jsou krásně prokreslené, víc si od domácí tiskárny přát nejde. Podložka byla tenká a tři spodní zoubky malé, takže to šlo odlomit rukou. To by se muselo jinak dimenzovat. Ale jak jsem psal dřív. Doma odladíš prototyp (model) a nechᚠsi to vytisknout firmou, která se tím zabývá, materiálem který je na to určený.
Jo, celé jsem to musel zmenšit. Odhadem je průměr té kulaté základny cca 25mm. Vytisknuto za 20min, krok 0.1mm.

Přílohy:
ozub_tisk_PLA_01.jpg ( 215320b ) -

27.03.2018 21:30 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143602
tomio
Město: Zlín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 85
99 Poslat soukromou zprávu
Řeším teď ale jinou věc. Parkovací brzda teď zazlobila. Předpokládám, že se to podaří opravit a že to odnesly jen plastové dorazy.
Co ale dál? Nechat automatické zatahování ručky zakázané, nebo to zase povolit a jednou za čas zkontrolovat chod lanek a páčky na zadním brzdovém třmenu? Nehrozí to, že pokud se ta ručka nebude požívat, tak to celé zatuhne včetně bowdenů? Na staré 307mičce jsem si zvyknul na zimu ručku nepoužívat (sem tam se v mrazech kousla), od jara to zase šlapalo bez problému.

28.03.2018 07:29 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143673
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
ja vim co ten posledni obrazek je a neni to simulace tras je to presne tak jak to bude
popisovat mi tiskarnu nemusis,prvni svoji jsem si postavil pred vice nez 5 roky a bohuzel se bojim ze o tisku jeste moc nevis
a posle onrazku to dopadlo presne tak jak jsem ti napsal a to velmi spatne
1.mas nevhodne nastavene perimetry
2.mas nevhodne nastavenou vypln
3.mas nevhodne nastavenou horni a spodni vrstvu
ty jsi rozmery odhadoval ???..ja nevim ale trochu presne by to byt melo
pokud to takhle posles firme v Gcode vytiskne to stejne jako ty

28.03.2018 07:56 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143680
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
Já bych se spíš bál o tu ručku protože pokud to nebude to pravé ořechové tak se to roseká úplně a v nevhodnou dobu.

28.03.2018 08:57 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143683
c5vyskov
Město: Vyškov, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 612
99 Poslat soukromou zprávu
Jako nemusí to být úplně špatně... Jestli ten díl při normálním provozu vydrží, tak by pak fungoval jako pojistka, když se příště kousnou lana nebo něco, tak se rozseká už jenom tenhle díl za pětikorunu...

28.03.2018 09:19 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143691
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
c5vyskov napsal(a):
Jako nemusí to být úplně špatně... Jestli ten díl při normálním provozu vydrží, tak by pak fungoval jako pojistka, když se příště kousnou lana nebo něco, tak se rozseká už jenom tenhle díl za pětikorunu...


To ano pokud před zabržděním - pokud po tak to budeš muset rozebrat asi toto vyměnit a pokusit se jí znovu nahodit aby se dostala do stavu odbržděno a zaskočila pojistka (pokud to při rozpadnutí přežije motorek a jeho osa (neohne se nebo to nezničí něco jiného atd...) no myslím že zase platí když mᚠna opici musíš mít i na banány - myslím že to vymysleli dobře ale přidali tam spoustu dalšího a složitého a tak že to ,,další" ovlyvňuje chod tohoto celku a bez něj to nejde kvůli otravným hláškám a nemožnosti je deaktivovat,vypnout,odkonfigurovat.(normální cestou) - už i to že deaktivace funkční brzdy musí mít trvale rozsvícenou kontrolku (a při poruše to řve neustále a cesta třeba 1000Km na dovču atd.. může být dost otravná) - přidali do toho systém nouzového zastavení a to mohlo být třeba samostatně a další (mně se posrala - prdla pojistka v odbržděném stavu a řvalo to pořád včetně signalizace jen proto že nebyla napájená elektronika a tudíž nezabržďovala =to jsem věděl i bez toho.)- nestačilo by kdyby mi to řeklo jen při pokusu jí použít? no a protože s tím jezdila manželka a je tam nahraná čeština která neumí navi a budík (ten je v I) tak neustále volala že jí to něco dělá než jsem jí vysvětli že na těchto autech si toho nemá všímat.

28.03.2018 09:29 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143692
tomio
Město: Zlín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 85
99 Poslat soukromou zprávu
Tak ještě jednou a doufám, že naposledy.
- Nemám přesné rozměry té součástky, ani výkres. NIC. Proto je to pouze nástřel modelu, který sem narychlo vytvořil "od oka". Slouží to k nastínění možností. Pokud by to někdo opravdu chtěl řešit touto cestou (a já bych to úplně nezavrhoval), je několik možností. Buď mi pošlete poškozenou součástku (ideálně celý mechanismus) a já podle toho doladím rozměry modelu, nebo se ozvu ruskému koumákovi, co ten model už jednou tvořil.
- O kvalitě tisku a nastavení parametrů se tu můžeme "bavit" dlouhé hodiny, ale bylo by to zbytečné. Baví mě to a rád s tím experimentuji. Je mi jasné, co změnit, aby to příště vyšlo lépe. Je to ale bezpředmětné, páč by výtisk řešila firma, která se tím živí. Dodán by byl 3D model (stl,obj) a požadavek na materiál a provedení. Přece firmě nebudu posílat Gcode optimalizovaný pro moji tiskárnu, ne?
Jen tak pro představu...průměr toho ozubeného kolečka je cca 15mm. Takové detaily, které jsou vidět na výše přiložených fotkách chtějí trochu zvětšení.

Podtrženo sečteno. Pokud někdo má chu jít touto cestou, rád pomůžu.

autodiag: Chlape, raději se tady s tebou nebudu hádat, páč by sme zanesly vlákno nesmyslama. Rád se s tebou pohádám osobně někde na pivu

28.03.2018 09:35 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143696
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
autodiag napsal(a):
ja vim co ten posledni obrazek je a neni to simulace tras je to presne tak jak to bude
popisovat mi tiskarnu nemusis,prvni svoji jsem si postavil pred vice nez 5 roky a bohuzel se bojim ze o tisku jeste moc nevis
a posle onrazku to dopadlo presne tak jak jsem ti napsal a to velmi spatne
1.mas nevhodne nastavene perimetry
2.mas nevhodne nastavenou vypln
3.mas nevhodne nastavenou horni a spodni vrstvu
ty jsi rozmery odhadoval ???..ja nevim ale trochu presne by to byt melo
pokud to takhle posles firme v Gcode vytiskne to stejne jako ty


až pojedu pro olej tak ti vezmu torzo ručky a můžeš si hrát - kdo si hraje nezlobí No a když na to příjde mám tu jednu s chybou elektroniky (možná pro martina jednodušeji řešitelnou) nebo druhou k mání (můžu mít) plně funkční. = to je z mého pohledu jak bych řešil - toto bych si nedovolil montovat zákazníkovi = to by za určitých okolností mohl být sakra velkej průser (pro mne že jsem udělal zásah do něčeho co Citroen výslovně zakazuje - myslím že to kolečko to drží zabržděné - připusme že to chroupne a odbrzdí - někoho to přežvejkne = kdo to odnese?)

28.03.2018 09:40 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143697
c5vyskov
Město: Vyškov, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 612
99 Poslat soukromou zprávu
Nouzové odbrždění jde přes popruh ve schránce, ne? Ale přiznám se že nechápu jak funguje, když z té převodovky jdou lanka přímo k brzdičům, co se tam teda rozpojí. A jestli to pak trvale řve, to by na té dovolené bylo pěkně na prd
Kromě opice/banánů je ještě možnost pokusný králík Někdo kdo to vyzkouší, případně po půl roce rozebere, jak je to omleté...
Nebo celé převody kuchnout a dát tam odolnější - díval jsem se třeba akušroubovák Makita za 3500, kovová planetová převodovka, včetně 2 baterií...vzít z něho jen tu převodovku a zbytek upravit, motor nechat původní, koncový převod změnit aby vyšel stejný jak v originále... Do 10t se musíš vejít s přehledem a bude to na věky. Těch 25t za originál s plastovýma kolečkama je mimo mísu.

28.03.2018 09:55 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143700
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
c5vyskov napsal(a):
Nouzové odbrždění jde přes popruh ve schránce, ne? Ale přiznám se že nechápu jak funguje, když z té převodovky jdou lanka přímo k brzdičům, co se tam teda rozpojí. A jestli to pak trvale řve, to by na té dovolené bylo pěkně na prd


Jak ? rozpojí to zjednodušeně lana které drží mechanizmus a ta převodovka. někde jsem sem dával foto útrob ručky. (obejde to právě ten motor a tu převodovku - zajistí se to zpět tak že diagnostikou dᚠpříkaz k uvolnění ručky - tím se mechanizmus roztáhne(povolí se lana) a zaskočí do pojistky - do té doby to drží převodovka a motorek - proto slyšíš při odbrždění že se točí motorek.

28.03.2018 10:42 - Re: Elektrická parkovací brzda / C5 III 3143723
PATaMAT
Město: Brno, Auto: Citroën C5 II 2.0HDi 16v Exclusive BreakPočet příspěvků: 1294

U??vate? Poslat soukromou zprávu
jruze napsal(a):
Jak ? rozpojí to zjednodušeně lana které drží mechanizmus a ta převodovka. někde jsem sem dával foto útrob ručky. (obejde to právě ten motor a tu převodovku - ................
.............- do té doby to drží převodovka a motorek - proto slyšíš při odbrždění že se točí motorek.

Moc tomu nerozumím, ale píšeš že to obejde motorek a převodovku a pak píšeš že motorek při odbrždění vrčí ... Myslíš normální odbrždění, nebo nouzové ?
jak se ty lana rozpojí bez motorku ? Tam je nějakej bazmek co to odjistí a povolí ?
Já z toho mechanizmu mám dojem, že když se omele to kolo v převodu, tak to neodbrzdí nic.

|< < 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 22 > >|


  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  


Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator