Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

 

 Diskuzní fórum / Všeobecná NE-technická diskuze / 3D tisk
01.03.2018 21:04 - 3D tisk 3136320
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
Tak panove jsem si v techto mrazech ulomil na X7 packu co odjisti kapotu. V lanku byla jakjinak voda, zmrzla a ani se to nehlo a jen to kruplo. Sice jsem to spravil kusem hliniku a epoxidovym lepidlem, ale nebyl bych to kutil ze jo

Zrovna jsem to dotisknul, material PETG (neco jako PET, akorat uzpusobene pro tisk). Je to celkem pruzny a pevny matros. Uvidime, mel by zvladat teploty do 80 stupnu, tak snad v pohode. Jinak bych to musel tisknout z ABS, ale to neni az tak pevne.


A prave tisknu sadu ruznych tech klipu/plastovych zacvakavacich sroubu, tak uvidime jak budou pevne. Kdo to ma porad kupovat, kdyz se to pri kazde demontazi ztraci Postnu pak fotky.

Přílohy:
2018-03-01 20.52.09.jpg ( 3586312b ) -
2018-03-01 20.53.32.jpg ( 3992668b ) -

02.03.2018 20:18 - Re: 3D tisk 3136498
vaf
Město: Třebíč, Auto: Citroën C5 II 2.0HDi 16v ExclusivePočet příspěvků: 113
Za?iato?n?k Poslat soukromou zprávu
Já chci nové C5 II Je dobré mít přístup k novým technologiím. Tak doufám, že se ti to osvědčí.

02.03.2018 21:03 - Re: 3D tisk 3136513
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
hele PETG je docela dost pruznej...
spis bych asi zkusil ABS-T nebo PLA

03.03.2018 21:32 - Re: 3D tisk 3136750
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
PLA vubec, pri 60stupnich uz mekne. Je sice celkem pevne, ale do auta jakkoliv nepouzitelne kvuli teplote.
ABS je asi celkem OK, ale mam zkusenost, ze PETG vydrzi vic. Pruznost v tomto pripade nevadi.

Vytisknul jsem z PETG ten spojovaci material, ale bohuzel jelikoz se to tiskne do vysky tak, je pevnost omezena pevnosti mezi vrstavama a i kdyz vim, ze PETG bez chlazeni pri tisku ma hodne dobrou prilnavost mezi vrstvama, tak stejne ty cupliky praskaji. Takze nic.

Ovsem nasel jsem drzak na napoj pro pripevneni na prihradku ve dverich, tak bych to mozna zkusil. Jeste drzak na mobil chci zkusit s tim, ze by drzel v CD mechanice. Mel jsem jeden koupeny a ma bohuzel staveci cudl zespodu a tuka to do toho otocneho volice pod CD mechanikou, takze to furt neco prepina

03.03.2018 23:32 - Re: 3D tisk 3136779
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
Na kolik vyjde toto vytisknout ? (pokud to tedy nebereme jako koníček,výzvu atd..) páč nové tato věc stojí tuším asi 400,-.

03.03.2018 23:49 - Re: 3D tisk 3136780
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
Ta packa je asi hodina tisku, materialu to spotrebuje malo. Co ja vim, tak 15-20gramu? Kilo materialu je tak za 400. Jakoze neni problem jich vytisknout nekolik, kdyz uz je to vyzkousene, na kseft se to delat neda, to ti nikdo nezaplati, nebo se to nevyplati. Kolega kdyz neco nekomu tiskne, tak dava cenu 2x spotrebovany material - bere to jako konicek. Kdybys to delal opravdu vseck na kseft, tak to nasobis minimalne 5x.

04.03.2018 00:44 - Re: 3D tisk 3136781
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
RimmerCZ napsal(a):
Ta packa je asi hodina tisku, materialu to spotrebuje malo. Co ja vim, tak 15-20gramu? Kilo materialu je tak za 400. Jakoze neni problem jich vytisknout nekolik, kdyz uz je to vyzkousene, na kseft se to delat neda, to ti nikdo nezaplati, nebo se to nevyplati. Kolega kdyz neco nekomu tiskne, tak dava cenu 2x spotrebovany material - bere to jako konicek. Kdybys to delal opravdu vseck na kseft, tak to nasobis minimalne 5x.


No ptal jsem se jen proto že o tom nic nevím - mám zákazníka který zalétává modely letadel a dronů , opravuje atd.. je schopen mi udělat dost věcí ale jsem toho názoru že a)dokázat si že to umím b) to co se nedá objednat,ale tiskárna to zvládne, c) udělat součástku za ,,tři koruny" kvůli které se musí koupit komplet za několik tisíc - souhlasím = to má smysl nebo veteránské díly (tam ale může nastat problém s originalitou)

04.03.2018 01:02 - Re: 3D tisk 3136784
jruze
Město: Radonice Počenická 158, Auto: Citroën C5 II 2.2HDi 16V 125kW Exclusive BreakPočet příspěvků: 11787

U??vate? Poslat soukromou zprávu
Hele a neumělo by to vytisknout komplet BHI (mohlo by i menší a třeba ze zlata) že by jsme se složili a poslali by jsme to té ,,princezně" do Francie ?

04.03.2018 08:13 - Re: 3D tisk 3136789
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
mozna zalezi na vyrobci toho PLA ,me to zacinalo meknout nekde kolem 80 co jsem zkousel ale ono to tam v lete asi bude to mas pravdu...spis mam problem ze mi PETG praska pri namahanive vrstvach ...zkousel jsem s ofukem i bez ale nevim ....hlavne potrebuje pomalej tisk..jeste by to slo z polykarbonatu,to by stalo vyzkouset,ten je z dostupnych materialu na trhu asi nejpevnejsi

04.03.2018 10:05 - Re: 3D tisk 3136818
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
BHI tak urcite Mozna tak nejakou krytku hehe.

Co se tyce toho PETG, tak jsem z toho tisknul Lego Duplo koleje pro dceru a v ruce to neslo zlomit. Velky rozdil v prilnavosti jsem zaznamenal, kdyz se vypne vetrak. PETG musi mit cas prilnout, a kdyz se chladi vetrakem, tak ten cas je vyrazne kratsi. Musis sice zpomalit tisk, kdyz by doba tisku vrstvy byla kratka, aby se nebortil objekt, ale fakt to potom drzi celkem dost. Pouzivam na rezani objektu Slicer Prusa verzi a je tam na to nastaveni. PLA je dobre na dekoracni a tepelne nenamahane veci, na webu uvadi cca 60 stupnu. Nikdy jsem to ale nemeril, ale kdyz nechas PLA vytisk v lete v aute nekde v horni casti, treba plato, nebo nedej boze palubka, tak zmekne, tenke veci se zborti. Z PC jsem jeste netiskl, tisknu fakt celkem zridka, casto blbosti typu stojanek na tablet, mobil atp. Postavil jsem si klon Prusa MK2 z dilu z aliexpresu, tiskne pekne, mam celokryt kvuli ABS a 200W podlozku. PC bych mohl zkusit, mam celokovovy extruder, teploty tisknu 300 stupnu nejsou problem, takze by sel i Nylon, ale jak rikam, nemam pro to zatim vyuziti. Tu packu jsem nejprve tisknul z ABS, ale ta dirka na valecek bowdenu byla proste krehka a lamalo se to tam. PETG je pevnejsi nez ABS, aspon si to myslim.

Navic:

As far as printing temperatures go, you need a 3D printer with a hot end that can reach and maintain a minimum of 290°C. The printer should also be able to heat and maintain a minimum bed temperature of 135°C, with 145°C - 150°C being preferable. Even with a bed temperature of 110°C, t

Jakoze mit podlozku na 140 stupnu je uz docela hardcore teda.

04.03.2018 11:59 - Re: 3D tisk 3136846
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
tak ja tomu PETG dam jeste sanci
ja pouzivam sliceru vic ..kazdy na neco..nejvic ale simplify3d,ten ma ale trochu problem s tenkostennymi objekty takze na ty pouzivam Repetier s prusovym slicerem...
ja jsem si ji postavil sam ,je to zaklad REBELa II ale je tam par HW uprav a vylepseni..znas to...uplne jsem odboural LM8UU,drivery TMC2208...obcas se musim podivat jestli vubec tiskne (a to k ni sedim zady )
zavrene to mam v bedne (driv jsem tiskl spis z ABS),bed mam celohlinikovej,sice je nahrivani o neco delsi 120 to udela vic nevim,ale zase se mi uz nikdy od doby co ho mam nezvedlo v rozich....
ABS ke krehkej...ale co jsem zkousel tak ABS-T se tak nesmrstuje a nelame ..ale porad je to ABS (smrdi)

Přílohy:
20180304_115327.jpg ( 6184778b ) -

04.03.2018 12:12 - Re: 3D tisk 3136851
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
Ja mam obyc ABS z Hobbykingu ve sleve, krouti je, ale podlozku mam PEI od pruse na kusu 3mm hliniku a na tom PEI to drzi hodne, takze se nezvedne. Ja jsem zacinal s klasickyma A4899, pak jsem zkousel DRV, ketre maji 32mikrostepping a ty jsou o dost lepsi, ale nakonec jsem koupil TMC2100 a ty jsou super a jde to videt i na vytisku, neni tam uz tzv. ringing. Na Y ose mam kluzne vytistene loziska z PETG, zatim jedou no, uvidime, zbytek LMU. Uplne ticha ta tiskarna neni prave kvuli ten obyc loziskam z ciny, zkousel jsem na X ose taky tistene loziska, ale teplota na te X ose diky vyhrivane podlozce je vyssi a ty loziska pak bud drhnou nebo jsou volne. S kluznyma byla tiskarna fakt ticha. Ale mam to v garazi, takze je to fuk. Stejne to smrdi pri tisku a nejvetsi kraval delaji vetraky, takze to mit nekde doma v obytne mistnosti neni asi ono. PETG je je fakt dobry material, jedine minus je, ze se hodne lepi pri tisku, takze je potreba postelovat retrakci atp. ale jinak OK.

04.03.2018 12:30 - Re: 3D tisk 3136859
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
ja dal vsude tahle .link. (ale ne za tuhle cenu )
bed mame asi stejnej,ja tisknu na zrcadlo..ta PEI mi prisla predrazena a navic co jsem cetl tak nekdy to z ni nejde dolu tak ze ji poskodis,nicmene objednal jsem na zkousku .link. tak uvidime...vetraky jsem sehnal tiche jak na ofuk tak i na extruder...
s rou retrakci to zkusim,je fakt ze jsem ji moc neladil,nechal jsem ji vicemene dle prusova nastaveni

04.03.2018 16:55 - Re: 3D tisk 3136935
RimmerCZ
Město: Hlučín, Auto: Mercedes E 400dPočet příspěvků: 606
U??vate? Poslat soukromou zprávu
Ja jsem koupil samolepici PEI podlozku primo od Pruse a mam to na 3mm hlinikove desce, ktera je sponkama chytnuta na zakladni 3mm hlinik, s topenim zespoda. Takze to co ty mas sklo, ja mam hlinik s tim PEI a kolega co ten PEI koupil taky jak ja rika, ze se mohl na vsecko predtim vysrat a experimentovat a kdyby koupil primo PEI podlozku od pruse, usetril by si spoustu starosti. .link. jakoze fakt to neni drahe Kolega to ma nalepene na kuprextitu 200x200 (bez medi) a ten davam na hlinikovou podlozku sponkama jako ja.

04.03.2018 18:10 - Re: 3D tisk 3136970
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
no ja mel driv take jen tu obyc z plosnaku,jenze ta se nahriva nerovnomerne a navic se prohejbala..ted jsem tam dal .link. protoze se mi nechtelo delat sendvic ...a na tom zrcadlo...jsem spokojenej,nejdy to nejde ani z toho zrcadla ..
uvidim jak mi dojde ta cinska podlozka jak to bude fungovat...v dobe kdy jsem se po PEI koukal byla 2x tak drazsi,mas pravdu ze ted uz je to o neco lepsi


  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  


Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator