Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

 Diskuzní fórum / Ostatní technická diskuze / kontrola stavu airbagov
1 2 > >|
03.11.2008 22:10 - kontrola stavu airbagov 168920
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Neviete niekto ako funguje presne po elektrickej stranke test a odpalovanie airbagov?
Svieti mi totiz service s napisom na PC Airbag Fault.
Na proxii mi potvrdili problem s spolujazdcovym vankusom na urovni 2 - ze je to ten hlavny celovy. Ze problem byva v konektoroch - oxidacia.

Cez vikend som to rozobral vybral skrinku a stredovy panel.
Somotny patron ma na sebe 2 konektory modry a zeleny a oba maju 2 droty - cize dokopy 4.
2 droty v konektore (kruteny par) ukazuju medzi sebou skrat, takisto aj v druhom konektore. Medzi dvoma modrym a zelenym konektorom som nenameral ziadny maly odpor.

Skontroloval som vedenie, nasiel som presvorkovanie v stredovom panely z boku na pravej strane. tie 2 pary zlto-oranzoveho kabla sa tu presvorkuju do 4 bielych drotov. Ten konektor je ale zaujimavy tym ze v nom sa nachadza taky pozlateny "hreben/plech", ktory v pripade ze je konektor rozobraty vyskratuje vsetky 4 piny medzi sebou. Myslim ze ked je zlozeny, tak sa ten pliesok nedotyka tych pinov. No nie som si ale isty. Neviete na co to presne je?

Otazka je ako testuje riadiaca jednotka ze je patron ok. Tym ze vidi, ze kable v paroch (zlty a oranzovy) medzi sebou su v skrate vie zistit len stav vodicov po patron. Ma mat modry a zeleny konektor medzi sebou tiez nejaky mensi odpor? Odpaluje sa to tak, ze musi tiect urcity prud medzi vodicmi modreho a zeleneho konektora? Ak ano, asi mam zly patron kedze ma vysoky odpor. Aby tam nejaky prud tiekol, muselo by sa to odpalovat s dost vysokym napatim, o com teda pochybujem ze tak je.
Maju aj ostatne patrony v aute 4 piny?
Ked nahodou odstranim pricinu problemu, zhasne sama od seba ledka servise, alebo treba ist na vymazanie poruch do servisu?

Vdaka za vsetky komentare.

04.11.2008 08:23 - Re: kontrola stavu airbagov 168921
tief
Město: Praha, Auto: Počet příspěvků: 1827
99 Poslat soukromou zprávu
kontrolovali na diagnostike ci nahodov nebol reaktivovany pocitac airbagu ?
Oxidacia konektoru v interieri mi prijde divna, zatial kazdy konektor co som mal moznost odpojit bol absolutne cisty a bezproblemovy ( dokonca aj v motore ) ...

04.11.2008 08:33 - Re: kontrola stavu airbagov 168922
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Myslis tym ci nebol nahodou vystreleny v minulosti?
To asi nie, lebo mi to hlasi chybu len par mesiacov a dokonca pred tyzdnom mi to zhlaslo na par dni po tom co som dobre natrieskal do volantu. Ale kedze mi povedali ze problem je s passanger airbag tak to bude nahoda.

04.11.2008 08:44 - Re: kontrola stavu airbagov 168923
tief
Město: Praha, Auto: Počet příspěvků: 1827
99 Poslat soukromou zprávu
no otazka ci je naozaj problem v tom airbagu spolujazdca, v inom prispevku pises ze ti nieco drnca vo volante, asi by som najprv skontroloval ten volant ... ono diagnostika a pani co ju pozivaju nie su vzdy uplne presny

04.11.2008 11:04 - Re: kontrola stavu airbagov 168924
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Tak urcite s tebou suhlasim s tym co pises ohladom diagnostiky a jej obsluhe. Lenze ja do citroen chrono servisu nechodim lebo len raz som bol a ked som videl tych neschpakov bez beznej ludskej inteligencie, tak uz nikdy viac. Samozrejme cest vynimkam. O sume 1050Sk/hod uz ani nehovorim. Radsej si na aute robim vsetko sam pokial sa da.

To s tym volantom je moja otazka v dalsom prispevku, kde vas prosim o radu dat dole ten dekel. Treba zozadu z volantu nieco vysrobovat aby som ten dekel odopol? Nasiel som zozadu 2 diery ked otocim volant o 90st do lava a prava.

04.11.2008 12:09 - Re: kontrola stavu airbagov 168925
tief
Město: Praha, Auto: Počet příspěvků: 1827
99 Poslat soukromou zprávu
petrik1: nie len v chrono sa mozes napalit. ono problem nemusi byt len v cloveku, ten diagnosticky soft tiez niekedy dokaze kydat hrozne plky pripadne byt nepresny. Asi by som zacal tym volantom. Co sa tyka krytu poradit zial neviem nikdy som to nedelal ale snad nejaky kolega poradi.

05.11.2008 22:51 - Re: kontrola stavu airbagov 168926
Ales
Město: Prachatice, Auto: Citroën C5 I 2.2HDi Exclusive BreakPočet příspěvků: 26
99 Poslat soukromou zprávu
Asi před rokem mi to zahlásilo taky něco takovýho a měl jsem problém se spínačem deaktivace airbagu spolujezdce. Tak jsem to párkrát aktivoval a dektivovoval a od té doby se to naštěstí neozvalo. Vypadá to na nějakej blbej kontakt v tom spínači. Doufám, že to nepřivolám.
Jinak k tomu odporu:
pracuju ve firmě kde vyrábíme odpory a naše mateřská fabrika ve FR vyrábí odporový spouštěče airbagů.
Ten test airbagu je, že se malým proudem kontroluje jestli není zapalovací odpor přerušenej. Velkým proudem pak ten odpor rozžhaví a tím odpálí airbag. Teoreticky by měly stačit tedy 2 dráty. Možná tam jsou dva odpalovače z důvodu bezpečnosti. V letadlech mají někde i trojnásobný jištění.
Zkusím zjistit jak to vyrábí. a jestli to sekaj všechno jeden typ a hodnotu nebo jak je to různý.

06.11.2008 17:16 - Re: kontrola stavu airbagov 168927
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Ales,
vdaka za info, ked este daco zistis tak zverejni

08.11.2008 20:50 - Re: kontrola stavu airbagov 168928
jumep
Město: Piestany, Auto: Citroen C6 2.7HDiPočet příspěvků: 17328

Moder?tor Poslat soukromou zprávu
s tymto mam ja dobre skusenosti
ak je problem airbaj spolujazdca - 99% je problem vo vypinaci daneho airbagu
skrat airbagu, chlapci a dievcata, viete ako merak meria odpor, pusti napatie do odporu a zisti aky je odpor, ked sa dobre pozrete na ten konektor uvidite ze nozicky po vytiahnuti konektora su skratovane presne pre tento pripad, ze niekto pojde merat odpor v airbagu, co sa stane ked tam privedeme napatie, rozbuska sa odpali a streli nam airbag , preto to neskusajte a radsej si skontrolujte ten vypinac, je to v skrinke nalavo pod volantom kde sa davaju aj mince a poistkovka je.

08.11.2008 22:28 - Re: kontrola stavu airbagov 168929
Tomi2002
Město: Stará źubovňa, Auto: Citroën C5 II 1.6HDi 16v SXPočet příspěvků: 118

99 Poslat soukromou zprávu
Neviem, či to súvisi, ale na xsare mi tiež niekedy signalizovalo nefunkčnos airbagu spolujazdca a zistil som, že je to vtedy, keď zadný spolujazdec nejakým spôsobom pokopal káble pod sedadlom. Sú tam dve spojky, tak som ich oddelil, nastriekal WD a odvtedy kontrolka nežmurkla ešte ani raz.

09.11.2008 01:24 - Re: kontrola stavu airbagov 168930
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Dnes problem odstraneny. Uzatvaram tento thread.

09.11.2008 17:57 - Re: kontrola stavu airbagov 168931
tief
Město: Praha, Auto: Počet příspěvků: 1827
99 Poslat soukromou zprávu
mohol by si napisat suhrn tohto threadu ?
tzn aky bol problem a a ako si ho odstranil ?

dik

09.11.2008 23:11 - Re: kontrola stavu airbagov 168932
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Tief, dost nerad by som tu pisal nejake navody ako merat airbagy, lebo ako pisal Jumep, je tam iste riziko, ze odpalis patron a nahodou dostat rano priamo do ksichtu by som neprial nikomu. Totiz tu treba mat dobre chapanie elektrotechniky a nechcem, aby sa do tohto pustal niekto cisto len podla nejakych rad bez nejakych vedomosti. Myslim to dobre.
Ja som nechapal na co maju airbagy vo volante a spolujazdca po 2 konektoroch (4droty) a na akom principe funguje diagnostika airbagov. Teraz uz tomu asi chapem.
Ak niekto naozaj bude potrebovat radu, co sa tochto tyka, nech mi najlepsie zavola alebo napise spravu.

10.11.2008 14:18 - Re: kontrola stavu airbagov 168933
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
Tief ma poprosil, aby som predsa sem dal spon nejake info kde vlastne bola zavada a ako sa to riesi, lebo by toto forum stratilo svoj vyznam. V principe suhlasim. Tu je priblizny navod ako zistit zavadu s airbagmi.
Cela chyba bola len v konektore kde sa presvorkovava airbag spolujazdca - ten je v stredovom tuneli prichyteny na pravom boku.
Ked som to meral prvy krat, tak som nameral odpor prveho patrona 2.5Ohm a druheho 4Ohm. Tieto hodnoty sa mi zdali v poriadku, tak som tomu nevenoval pozornost. Tento vikend som to rozobral znova a odmeral stranu konektora co ide do ECU airbagov. Medzi 2 droty patrona pusta "kolisavy" prud 0-7,5uA. Je to velmi mali prud, tak si asi viete prestavit co asi moze stacit na to aby ste odpalili patron. Vtedy mi to zaplo. Principom je diferencialny zosilnovac s riadenym prudovym zdrojom. Dokaze spolahlivo rozoznat rozdiel odporu niekolko mOhm.
A tu je ta podstata. Nezalezi uplne na hodnote odporu jednotlivych vetiev, ale zalezi na tom, aby boli rovnake! Ja som poodpajal konektory priamo z airbagu, tie maju plastovu poistku, ktoru treba najprv uvolnit ak chces vytiahnut konektor, a este vyssie spomynany konektor. Pravdepodobne jeden z nich bol problemovy, lebo po precisteni (dal som aj kvapku oleja proti korozii) uz obe vetvy ukazovali 2.4Ohm.
Treba este vediet, ze ked vytiahnes konektory z patrona, tak na patrone sa premostia kontakty! Cize zbytocne by ste marali odpor priamo na patrone, lebo by ste namerali skrat. Konektor v stredovom tuneli ma podobny funkciu. Pri rozoberani najdes v nom taky medeny hreben ktory premostuje vsetky kontakty. Ten pri zlozeni sa nema dotykat ziadneho kontaktu! Pravdepodobne je tam len na to aby pri manipulacii (odpajani,pripajani) si pred tym vsetko premostil, aby nedosli k nejakej nehode sposobenej statikou.

Upozornenieri manipulacii s airbagmi nikdy nemat na sebe ziadne sustaky, ci nejaky material, ktory na seba viaze staticku elektrinu. Pri odpajani, pripajani konektorov vzdy skontrolovat ci je zapalovanie vypnute (najlepsie odpojeny akumulator)!!! V ziadnom pripade nemerat rucickovymi el. pristrojmi, ci lacnymi, cinskymi el. pristrojmi!!! Shitne pristroje by mohli pri marani odporu maleho rozsahu pustit natolko velky prud, ze by odpalili patron. Nikdy nemerat s meracim pristrojom na rozsahu "dioda" - vtedy pusti do svoriek cca 2V!

Sposob merania

Je dobre vediet pred tym ako sa pustite do hladania problemu, vediet, ktoreho airbagu sa to tyka. To vam povie diagnostika. Potom uz len hladat pricinu. Moze byt zle velky odpor na vedeni, maly odpor na vedeni, zly patron (malo pravdepodobne).

1.kontrola vedenia od konektora co vytiahnes z airbagu ku ECU: merias prud medzi vedenim, ktory sa privadza na patron. Pri zapnutom zapalovani ma kolisat medzi 0-7,5uA. Ak nenamerias nic, tak mas prerusene vedenie od ECU.
2.kontrola patronov: airbag vodica a spolujazdca ma 4 droty pripojene na patron + 1 uzemnenie. Jedna vetva ma modry konektor, druha zeleny. Na oboch vetvach konektorov musis namerat cca 2.5Ohm. Musia byt rovnake. Medzi jednotlivymi konektormi musi byt nulova impedancia (nekonecny odpor) a tak isto aj medzi zemou a ostatnymi konektormi. Airbag spolujazdca je presvorkovany ako som pisal vyssie. Treba merat na tomto konektore.
Hodnota na vedeni okolo 1Ohm znamena pravdepodobne skrat na niektorom konektore.
Airbag v sedadle ma len jeden 3 vodice. 2 patron, 1 zem.
Napinak v bezp. pasoch ma len 2 vodice.


Airbag sa da nahradit odpormi (len pre zistenie ci ste nasli chybu). Ja som pouzil 2 2.2Ohmove odpory, ktore som zasunul do konektora v stredovom tuneli. Pri prvom zapnuti zapalovania, stale chyba Airbag Fault. Pri druhom zapnuti uz bez chyby. Samodiagnostika v aute asi vymaze chybu az na druhy krat. Skusal som to viac krat a vzdy sa to takto spravalo.

11.12.2008 08:25 - Re: kontrola stavu airbagov 168934
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
jednotka airbagu kontroluje kazdy clen cca 1x/s a meri jednotlive odpory,neni potreba aby byli vsechny stejne to by ses nedomluvil nikdy ,pro kontrolu staci do konektoru dat LED diodu (polarita je nutna) a vidis jestli je problem samoznej clen nebo vedeni..mereni multimetrem bych nedoporucoval

dva konektory na volantovem a pro spolujezdce jsou tam proto ze v pripade nehody k odpaleni dochazi ve dvou fazich podle toho jak silny naraz nastane

11.12.2008 13:54 - Re: kontrola stavu airbagov 168935
petrik1
Město: LV, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi XPočet příspěvků: 51
99 Poslat soukromou zprávu
rovnake hodnoty odporov som myslel len prave pre tie vaky kde su dva patrony. Aspon ked som na skusku nahradil patrony rezistormy o 0.3 Ohm rozlicnymi, tak uz to hlasilo chybu. Pri rovnakych hodnotach to bolo ok.

12.12.2008 13:53 - Re: kontrola stavu airbagov 168936
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
a ve ktere rade jsou rezistory po 0.3R ???? ohmicky odpor roznetky byt stejny nemusi,je to nesmysl

19.12.2010 16:47 - Re: kontrola stavu airbagov 2366387
amirinda
Město: Planá, Auto: Citroën C5 I 2.0HDi SXPočet příspěvků: 439
99 Poslat soukromou zprávu
Zdravím všechny, při jízdě v těchto mrazech mi občas vyskočí hláška AIRBAG FAULT, myslíte že je to spojené s mrazy a po zimně to bude O.K. nebo mám hledat chybu jinde?

19.12.2010 17:07 - Re: kontrola stavu airbagov 2366390
tief
Město: Praha, Auto: Počet příspěvků: 1827
99 Poslat soukromou zprávu
konektory ? rozhodne bych to skontroloval ... kdyz je to haklive na zimu znamena ze tam neco neni v poradku ...

19.12.2010 17:17 - Re: kontrola stavu airbagov 2366391
autodiag
Město: Olomouc, Auto: Toyota C-HR 1.8HSD , Espace V 1.6DCi, C6 2,2HDiPočet příspěvků: 6535

U??vate? Poslat soukromou zprávu
hlavne to chce na diagnostice zjistit kterej je ten problemovej a na ten se zamerit....ale jinak se o tom muzeme prokecat do noveho roku

1 2 > >|


  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  


Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator