Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

 Zobrazení samostatného příspěvku / Diskuze: kontrola stavu airbagov
petrik1
10.11.2008 14:18 - Re: kontrola stavu airbagov
99
Tief ma poprosil, aby som predsa sem dal spon nejake info kde vlastne bola zavada a ako sa to riesi, lebo by toto forum stratilo svoj vyznam. V principe suhlasim. Tu je priblizny navod ako zistit zavadu s airbagmi.
Cela chyba bola len v konektore kde sa presvorkovava airbag spolujazdca - ten je v stredovom tuneli prichyteny na pravom boku.
Ked som to meral prvy krat, tak som nameral odpor prveho patrona 2.5Ohm a druheho 4Ohm. Tieto hodnoty sa mi zdali v poriadku, tak som tomu nevenoval pozornost. Tento vikend som to rozobral znova a odmeral stranu konektora co ide do ECU airbagov. Medzi 2 droty patrona pusta "kolisavy" prud 0-7,5uA. Je to velmi mali prud, tak si asi viete prestavit co asi moze stacit na to aby ste odpalili patron. Vtedy mi to zaplo. Principom je diferencialny zosilnovac s riadenym prudovym zdrojom. Dokaze spolahlivo rozoznat rozdiel odporu niekolko mOhm.
A tu je ta podstata. Nezalezi uplne na hodnote odporu jednotlivych vetiev, ale zalezi na tom, aby boli rovnake! Ja som poodpajal konektory priamo z airbagu, tie maju plastovu poistku, ktoru treba najprv uvolnit ak chces vytiahnut konektor, a este vyssie spomynany konektor. Pravdepodobne jeden z nich bol problemovy, lebo po precisteni (dal som aj kvapku oleja proti korozii) uz obe vetvy ukazovali 2.4Ohm.
Treba este vediet, ze ked vytiahnes konektory z patrona, tak na patrone sa premostia kontakty! Cize zbytocne by ste marali odpor priamo na patrone, lebo by ste namerali skrat. Konektor v stredovom tuneli ma podobny funkciu. Pri rozoberani najdes v nom taky medeny hreben ktory premostuje vsetky kontakty. Ten pri zlozeni sa nema dotykat ziadneho kontaktu! Pravdepodobne je tam len na to aby pri manipulacii (odpajani,pripajani) si pred tym vsetko premostil, aby nedosli k nejakej nehode sposobenej statikou.

Upozornenieri manipulacii s airbagmi nikdy nemat na sebe ziadne sustaky, ci nejaky material, ktory na seba viaze staticku elektrinu. Pri odpajani, pripajani konektorov vzdy skontrolovat ci je zapalovanie vypnute (najlepsie odpojeny akumulator)!!! V ziadnom pripade nemerat rucickovymi el. pristrojmi, ci lacnymi, cinskymi el. pristrojmi!!! Shitne pristroje by mohli pri marani odporu maleho rozsahu pustit natolko velky prud, ze by odpalili patron. Nikdy nemerat s meracim pristrojom na rozsahu "dioda" - vtedy pusti do svoriek cca 2V!

Sposob merania

Je dobre vediet pred tym ako sa pustite do hladania problemu, vediet, ktoreho airbagu sa to tyka. To vam povie diagnostika. Potom uz len hladat pricinu. Moze byt zle velky odpor na vedeni, maly odpor na vedeni, zly patron (malo pravdepodobne).

1.kontrola vedenia od konektora co vytiahnes z airbagu ku ECU: merias prud medzi vedenim, ktory sa privadza na patron. Pri zapnutom zapalovani ma kolisat medzi 0-7,5uA. Ak nenamerias nic, tak mas prerusene vedenie od ECU.
2.kontrola patronov: airbag vodica a spolujazdca ma 4 droty pripojene na patron + 1 uzemnenie. Jedna vetva ma modry konektor, druha zeleny. Na oboch vetvach konektorov musis namerat cca 2.5Ohm. Musia byt rovnake. Medzi jednotlivymi konektormi musi byt nulova impedancia (nekonecny odpor) a tak isto aj medzi zemou a ostatnymi konektormi. Airbag spolujazdca je presvorkovany ako som pisal vyssie. Treba merat na tomto konektore.
Hodnota na vedeni okolo 1Ohm znamena pravdepodobne skrat na niektorom konektore.
Airbag v sedadle ma len jeden 3 vodice. 2 patron, 1 zem.
Napinak v bezp. pasoch ma len 2 vodice.


Airbag sa da nahradit odpormi (len pre zistenie ci ste nasli chybu). Ja som pouzil 2 2.2Ohmove odpory, ktore som zasunul do konektora v stredovom tuneli. Pri prvom zapnuti zapalovania, stale chyba Airbag Fault. Pri druhom zapnuti uz bez chyby. Samodiagnostika v aute asi vymaze chybu az na druhy krat. Skusal som to viac krat a vzdy sa to takto spravalo.

  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  


Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator