Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

Technická novinka

Citroën představil prodlouženou verzi nového modelu C4 Picasso



Jméno slavného malíře přineslo Citroënu pořádnou dávku štěstí. Velkoprostorový model Picasso se stal jedním z nejúspěšnějších novodobých modelů značky. První generace vzešlá z modelu Xsara se představila v roce 1999 a její zaoblený tvar a variabilní prostorný interiér se zákazníkům zalíbil natolik, že auto vydrželo ve výrobě 11 let a dokonce čtyři roky přesluhovalo přes druhou generaci auta.


Ta druhá s opět zajímavou a na svou dobu moderní karoserií se začala na platformě modelu C4 vyrábět v roce 2006. Citroën zůstal u licencovaného jména Picasso podle slavného malíře Pabla Picassa a opět zaujal velké množství zákazníků. Druhá generace se stále vyrábí a je pravděpodobné, že vydrží ve výrobě i s nástupem aktuální nové třetí generace. Už ve druhé generaci Citroën vsadil na prodlouženou verzi Grand, kterou nyní přenáší i do generace třetí.

Letošní Picasso nejprve Citroën ukázal jako koncept Technospace, který představil letos v únoru v Ženevě. Produkční model pak měl premiéru v dubnu a do prodeje zamíří od léta (podrobnosti zde). Premiéra prodloužené verze Grand tak přichází dva měsíce po uvedení základního modelu C4 Picasso.

Ač se to nezdá, mezi oběma modely je velmi mnoho designových rozdílů, liší se téměř všechny části karoserie. Obě auta tak lze po karosářské stránce považovat za zcela svébytné modely.
Prodloužení karoserie o 16 centimetrů na 4,59 metru poněkud otupilo dynamické linky základní verze. Zadní stěna je kolmější a rozdílné je i řešení orámování oken. Jestliže u krátké verze výrazná linka rámuje jen okna dveří, u prodlouženého Grand Picassa obdobné orámování lemuje celý bok auta od předního po zadní sloupek se zakončením ve tvaru bumerangu. Rám pak ve střešní části slouží i jako ližiny. Podstatně se liší i linka pontonu. U krátké verze je v oblasti oken dveří snížená (s odkazem na předchozí generaci), u Grandu je zalomená úplně vpředu a vzadu.

Liší se i velmi moderně řešená příď. Nikoliv koncepčně, úzká horní světla doplněná o méně nápadné spodní svítilny zůstávají. Ale Grand má celou příď opět řešenou trochu víc usedle. Maska chladiče je jasně rozdělená na dvě části s úzkou horní štěrbinou. Jinak je řešená i lišta mezi světly. Ještě rozdílnější jsou zadní partie obou vozů. Liší se tvar i sklon pátých dveří a zcela jiný tvar mají i koncové svítilny s LED a 3D efektem.

U dlouhého Picassa Citroën vyzdvihuje variabilní a velmi prostorný interiér. Díky rozvoru většímu o 5,5 centimetru a o 16 centimetrů větší celkové délce se do auta pohodlně vešla třetí řada sedadel. Po jejím případném vyndání lze s druhou řadu sedadel posunovat v rozsahu 15 centimetrů. Při sklopení sedadel vznikne v autě ložná plocha až 275 centimetrů (včetně sklopeného sedadla spolujezdce). Do kufru se vejde bez třetí řady sedadel až 645 litrů zavazadel, respektive 700 litrů, pokud se druhá řada sedadel posune maximálně vpřed. Kufr je podle výrobce i nadprůměrně široký, mezi zadními podběhy nabídne 117 centimetrů.

Přístup do obou zadních řad sedadel umožní větší a lépe konstruované zadní dveře. Auto je extrémně prosklené, celková plocha zasklení je enormních 5,7 metru čtverečních. Vedle variability nabídne interiér i hodně chytrých řešení. Je zde USB konektor i zásuvka s měničem na 220 voltů, LED lampičky a pod druhou řadou sedadel i praktické schránky v podlaze.

Palubní deska zůstává stejná jako u krátkého Picassa třetí generace. Dominují jí dva velké displeje. Větší dvanáctipalcový nahrazuje palubní štít, menší sedmipalcový pak zajišuje ovládání všech palubních systémů. Výbava může být na rodinné auto nižší střední třídy extrémně bohatá. V nabídce je samoparkovací asistent, čtyři parkovací kamery, se zobrazením okolí z ptačí perspektivy, masážní sedačky a i bezpečnostní funkce. Auto umí sledovat mrtvé úhly i vyjetí z jízdního pruhu. Na to řidiče upozorní vibrující bezpečnostní pásy.

Zákazníci si budou moci vybrat z osmi laků karoserie a z mnoha designů litých kol. Ty budou mít rozměry od 16 do 18 palců. Výrobce zatím uvedl tři motory, všechny spalují naftu. Nejvýkonnější dvoulitrové BlueHDi má výkon 110 kW, slabší agregáty s objemem 1,6 litru budou v nabídce s výkony 85 kW a 66 kW pro e-HDi. Poslední jmenovaná jednotka bude pro vyložené šetřílky, pro takhle velké auto (přes snížení hmotnosti proti předchůdci) je 66 kW poměrně málo. Výhodou ale bude nízká spotřeba.

V případě benzínových jednotek lze očekávat motory 1,6 ve verzích VTi a THP s výkony 88 a 117 kW, stejně jako u krátké verze. U dieselů bude na výběr mezi šestistupňovou manuální a automatickou převodovkou. Ceny zatím výrobce nestanovil.

Zdroj: www.idnes.cz





 Komentáře

Komentáře


Pro psaní komentářů se přihlaste a aktivujte si úplný profil ...


  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  
Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator