Jméno
Heslo
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

 Diskuzní fórum / Všeobecná NE-technická diskuze / Občanský zákoník 2014
08.12.2013 11:34 - Občanský zákoník 2014 2644708
vilous
Město: Praha, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 1256
99 Poslat soukromou zprávu
Nový občanský zákoník (dále jen NOZ) se opravdu dotkne všech oblastí života motorismus nevyjímaje. Proto zakládám nové vlákno. Pracuji v IT oblasti francouzské finanční skupiny a mé právní povědomí je tedy s bídou průměrné. Ale zaměstnavatele se to týká fest, tak jsem si dal denní školení. Opakuji i zde, pokud je tu člen s právními znalostmi, jistě bychom jeho upřesnění uvítali. Hlavní, co jsem pochytil:
NOZ v podstatě nahrazuje zákon o pojišovnictví.

Závazný slib uzavřít smlouvu půjde při neuzavření smlouvy vymáhat.

Ohledně závaznosti rad a doporučení (zajímá naše rádce) to snad nebude tak horké

Pojistnou smlouvu mohou podle NOZ uzavřít i dvě fyzické osoby, prostě vás může pojistit soused Franta, když mu věříte, že na to má a pak to po něm vymáhat. Je to v rozporu s obchodním zákoníkem, kde pojišovací činnost vyžaduje licenci. Není to první ani poslední rozpor našeho právního řádu.

Takže zatím (jak jsem psal ve vláknu o koupi auta) raději při výběru ojetiny držet hubu a neříkat, že jsme v podstatě dohodnuti... Půjde to vymáhat, otázka je důkazní břemeno, ale nahrávat si hovory jde nyní čímkoli. Prodávající jistě bude tvrdit, že má v pořadí dalších 15zájemců a nutit vás podepsat nějako rezervaci..
Jo když jsem u toho, ty různé rezervace (na Sauto jich je plno) asi budou mít taky větší závaznost.

Hodím v práci slovo s firemními právníky, jaké hrozí kolem aut další zádrhele.

U všeho platí, že je to území neprobádané a realitu ukáže až soudní praxe.

09.12.2013 17:08 - Re: Občanský zákoník 2014 2644973
vseved
Město: Mratín, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 16V 143k (103kW) TourerPočet příspěvků: 636

Za?iato?n?k Poslat soukromou zprávu
vilous napsal(a):
Pojistnou smlouvu mohou podle NOZ uzavřít i dvě fyzické osoby, prostě vás může pojistit soused Franta, když mu věříte, že na to má a pak to po něm vymáhat. Je to v rozporu s obchodním zákoníkem, kde pojišovací činnost vyžaduje licenci. Není to první ani poslední rozpor našeho právního řádu.

Jo když jsem u toho, ty různé rezervace (na Sauto jich je plno) asi budou mít taky větší závaznost.

Pojištění u fyzické osoby můžeš uzavřít již teď (jedná se o pojištění jednorázové na určitou činnost), NOZ pouze upřesňuje podmínky.
Rezervace přes Internet na Sauto jsou formulované jako zájem, nikoliv závazná objednávka - není proto závazná ani pro jednu stranu.

23.12.2013 07:24 - Re: Občanský zákoník 2014 2649205
vilous
Město: Praha, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 1256
99 Poslat soukromou zprávu
Přikládám text, jak se bude od nového roku řešit neúmyslná koupě kradeného auta:

.link.

09.01.2014 14:50 - Re: Občanský zákoník 2014 2655196
vilous
Město: Praha, Auto: Citroën C5 III (X7) 2.0 HDi 163k (120kW) TourerPočet příspěvků: 1256
99 Poslat soukromou zprávu
Bacha na focení na srazu

.link.


  
Uživatelé online  
Nejnovější příspěvky  
Inzerce  
Obrázky  


Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator